אלון לויטה - מסעות

דרך נוף סנהדרין ובקתת אלן (באווירה כפרית חקלאית)

עונה מומלצת: כל השנה
התאמה: לכל המשפחה.
קושי מסלול: קל מאד.
הגעה: מצמת המוביל פונים שמאלה (צפונה) לכוון שפרעם, רמזור שני צמוד – צומת מנדא, פונים שוב שמאלה - עליה לאלון הגליל.

כבר בתחילת העליה לאלון הגליל, נתקלות עיננו במצבור השלטים החדשים הפזורים לאורך הדרך והרומזים על עסקי התיירות החדשים / ישנים באזור זה אשר יעזרו לנו להנות מיום טיול חביב.
לפני תחנת הדלק פונים ימינה לדרך סלולה תחילת "דרך נוף שפרעם" נוסעים – כ- 200מ' ועל הגבעה מתנוסס:

1. מרכז שטח אלון הגליל: מקום טוב להתחלת יום טיול. נצטייד באינפורמציה, במפות, בעצות טובות, קפה ועוגה טובה (תוצרת בית של נועה). מי שברשותו אופניים יכול להחנות את הרכב במקום ומכאן פשוט לצאת ולדווש בשבילי היער המציבים אתגר ויופי לאורך נחל ציפורי. 
לבעלי רכבי שטח, במקום תקבלו עצות טובות להמשך הטיול (ועזרה לעת הצורך בחילוץ...).
למי שהגיע לא מצויד מהבית – ניתן כמובן להשלים את החסר במרכז.
www.4x4bike.co.il

לאחר שנפטרנו מהספורטאים שביננו נעבור למטיבי הלסת: לחניה ראשונה - 

2. בקתת אלן: בקתת עץ מיוחדת במינה, המוצבת בוואדי מתחת למרכז השטח בתחילתו של דרך הנוף ועל "שביל ישראל". בקתת אלן משמשת כמרכז מבקרים ליקב "יפתחאל" יקב בוטיק אלון הגליל. 
המבנה נבנה בשנת 1840 ע"י משפחה סקוטית בארה"ב בהרי האפלאצ'ים. קורות העץ מסוג אלון וערמון נכרתו מהיער הסמוך וגולפו והוכנו במלאכת אומנים בעבודת יד ובגרזנים בלבד. מה גרם למבנה זה לעלות ארצה ? זהו אלן, יהודי חביב, חוואי מWEST VERGINYA שלפני 12 שנים החליט לעשות בעצמו עליה. מכיוון שההובי של אלן הוא פרוק והרכבת מבני עץ ישנים, מן הסתם החליט שלארץ הוא יביא עימו את ביתו. אלן חיפש חלקת אדמה ראויה להקמת ביתו בארץ אך כמי שהורגל למרחבי ורג'יניה היה לו קשה מאד ויקר מידי להתרגל ל"חצי דונם" כמרחב מחיה ראוי. וכך, מאוכזב, החליט בעזרת חברו אבנר ענבר מאלון הגליל, לאחסן את הבית, או ליתר דיוק, את ערמת העצים, ש"עלו ארצה", בנחלתו של צביקה אופיר– חקלאי מקומי. 
לימים, כשעלה רעיון פתיחת מרכז המבקרים של היקב הוחלט לפנות לאלן ולבקש את רשותו להשתמש בבקתת העץ למימוש הרעיון. אלן נענה ברצון ואף שמח להגיע ארצה ולעזור במלאכת הקמת הבקתה ( שערך יום אחד בלבד!). התנאי היחיד שאלן הציב מול צביקה היה שהמבנה לא יהיה כנכס פרטי אלא כמקום פתוח לציבור. כהוקרה לטוב ליבו ונדיבותו הוחלט לקרוא לבקתה על שמו של אלן.
ב"בקתת אלן" ניתן לטעום מהיינות של משק אופיר, המתמחים בהכנת 4 סוגי יינות אדומים יבשים: קברנה סובניון ומרלו (קלאסי צרפתי) וכן מסנג'ובזה – המופקים מענבי איטליה.
כמו כן מומלץ לטעום ולקנות... דבש איכותי ביותר ממכוורת אופיר. הדבש מופק ממקורות צוף שונים- פרחי בר, שיזף וחרובים. 
ביקורים מודרכים ביקב יש לתאם במראש. 
המרכז פתוח בכל ימות השבוע משעה 10:00 ועד 18:30. טלפונים: 04-9861466 
050-5909762 052-4851011

לאחר שהצטיידנו ביין טוב ובדבש, גבינה עיזים טובה תשלים את ה"ציוד" הנדרש לפקניק המיוחל-

3. מחלבת יואב: הפעם מעל למרכז השטח, ממוקם דיר העיזים של "מחלבת יואב" ובו חנות המפעל של מגוון מוצרי חלב העזים. לבד מריח עיזים חריף, מוצרי המחלבה ייחודיים במגוון הרחב של המוצרים ובטעמם הערב. מעל לכל בריאותם של מוצרי חלב עיזים ידועה ומוכחת. אז שנהיה בריאים ושתויים ...

מכאן אפשר להתחיל את נסיעתנו – 

4. דרך נוף סנהדרין: 
זה צריך להיות לב העניין, והכי מפורט. עבור מי שרוצה לצאת לדרך ממש ורוצה לדעת את כל הפרטים (זה נראה כמו טיול אחר ממה שציינת בהתחלה):
מה מידת הקושי של הטיול הזה?
איזו עונה מתאימה? 
משפחות? מיטיבי לכת?
כמה הולכים וכמה נוסעים? 
האם אפשר להציע קטע להליכה? 
אם הולכים, כמה זמן אמורה ההליכה לקחת?
האם יש צורך בהקפצת רכבים? 
איזו מפת סימון שבילים צריך לקחת?

דרך נוף סנהדרין, המחברת בציר טיול את אושה וציפורי, נקראת כך בשל היותן של ערים אלו אכסניה לסנהדרין במאות השניה והשלישית לספירה. דרך הנוף חוצה חבל ארץ מרתק ממערב למזרח, לאורכה: אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים הקשורים לתקופה –איזה למשל? המאות השניה והשלישית לספירה. 
הדרך (כ- 16 ק"מ אורכה) כבושה ועבירה לכל כלי רכב, מובילה את המטייל מהאזור הבנוי במערב (קרית אתא) אל לב גבעות הגליל התחתון במזרח. בדרכה נבלעת הדרך ביערות נטע אדם ויערות טבעיים, צופה אל פני אפיק נחל ציפורי ונופי עמק זבולון, חולפת על פני אתרים ארכיאולוגיים,איזה? חשוב לפרט, ולעשות מזה סיפור מה מיוחד במקום. כל הזמן מתפרסמים דברים כאלה, וצריך להפוך את זה לזכיר. ככה זה נשמע קצת כמו קומוניקט, ופחות כמו הצעה לטיול ופוגשת ביישובים ותושבים מרתקים.
בנקודות שונות לאורכה יכול המטייל לבחור בדרכי גישה נוחות אל נחל ציפורי ואתריו המרתקים. תן המלצות קצרה היריעה מלפרט וזאת כפי שהזכרנו בתחילת הדרך תעשו ב"מרכז שטח".יש גבול למידת הפרסומת ה"סמויה" שאפשר לתת. אתה זה שאמור לתת את ההמלצות, ואם קצרה היריעה, תן אחת לדוגמה, לפחות ותזכיר שיש עוד הרבה 
קטע הדרך מאלון הגליל היוצא בין "מרכז השטח" לבין "בקתת אלן" ועד לישוב עדי מסומן כדרך "נוף שפרעם" שהינו קטע מתוך דרך "נוף סנהדרין", בקטע הזה נבלה מיום פיקניק וטיולים מקומיים מה זה טיולים מקומיים?ברגל? באוטו? כגון אל תחנת הנזירים להרחיב ולפרט וטבילת מים קרים בעין יבקע(המכונה מעיין הסוסים) בנחל ציפורי, מהגדולים והיפים שבנחלי ארצנו.
הפתיחה הרשמית של דרך הנוף יתבצע ע"י קק"ל בחג השבועות ביום חמישי ה 27 למאי.

למי שהספיק ה"טבע" ובטנו מקרקרת... רצוי לחזור לנקודת המוצא – אלון הגליל ולהתענג על ארוחה בסגנון ביסטרו חופשי, המשלבת מטבח צרפתי, ספרדי והשפעות שונות :

5. מסעדת "פרדוקס": כשמה כן היא – מסעדת בר חדשה הממוקמת.. מעל לרפת ! 
המסעדה היא פרי יוזמה עסקית של משפחת יחיאלי מבעליה של רפת חדשנית "נקייה ומודרנית" . המסעדה צופה מצדה האחד אל עבר נחל יפתחאל ולכיוון עתיקות ציפורי ועמק בית נטופה ומצדה השני על פרות "מדושנות עונג" הנהנות מתנאים אקסלוסיביים. כך שניתן להנות מאוכל ושתייה איכותיים וגם מנוף חקלאי מהמם.
בערב הופכת המסעדה לבר אלכוהול וטאפס ספרדי.
המסעדה ממוקמת מול תחנת הדלק – אי אפשר לפספס... סעו לפי ריחות הרפת... 

ואם כבר הגענו לערב, ניתן להצטייד ב..
6. נרות קסל: חנות המפעל של "נרות קסל" (המקורית!) הממוקמת קצת מעל הדיר של יואב (ראה סעיף 3). החנות, מציעה שפע מדהים של נרות במגוון רחב צורות, צבעים וניחוחות משכרים – מומלץ !
החנות פתוחה 7 ימים בשבוע, בין השעות 10:00-19:00 . טלפון: 04-9867446

למי שהצטייד בנרות ונשאר עם מעט יין, לא נותר אלא לבלות לילה רומנטי באחד מהצימרים הכפריים שמוצאים להנאתכם באלון הגליל:

7. משק זית: והפעם ליד דיר הכבשים... שתי יחידות אירוח כפריות מרווחות ומרוחקות מכל שכנים. בתוך חורש האלונים ... קומת עץ גדולה מיוחדת לילדים. הרבה מרחב בפנים ובחוץ. טבע ובע"ח בין עצי הפרי והתבלינים. נדנדות ערסלים ושולחן פינגפונג ינעימו את שהותכם במקום מיוחד במינו.
להזמנות: ארנה זית : 04-9866412 054-4404156 

8. הצימרים של גיבורי: בקתת עץ חדישה ומאובזרת (ג'קוזי, קולנוע ביתי...) בתוך סבך אלונים עם נוף מרהיב. הצימר הינו אקולוגי הממחזר את מימי הבקתה. 
הזמנות: נאוה 068-494855 .
חזרה לבלוג מסעות 
אלון לויטה צילום מסחרי בארץ ובחו”ל.
בעולמנו הדיגיטאלי התקדמנו בצעדי ענק אל עבר העולם הדמיוני בדיוני.
יחד עם זאת מאחורי כל תמונה, עדיין ניצב הצלם, המנציח את הרגע המיוחד שלו בהתבוננות סובייקטיבית לו.
אני הוא אחד מאותם צלמים שרואים יוצרים ומנציחים את אותם הרגעים.
ענבל לויטה ענבל לויטה ( kahurangi) - עברה חניכה מתמשכת אצל המאורים (ילידי ניו זילנד). הוסמכה ע"י מהינק'ורה ריינפלד, מרפאה מאורית, להפצת הידע הילידי. מתַּקשרת. מורה. מומחית בטרנספורמציות של אדם ואדמה. יוצרת את שיטת "המקום" למודעות וריפוי בעזרת צמחי א"י. תלמידת האדמה.
        

       

       


אלון לויטה | alon@alonlevite.com | 054-5504238 | www.alonlevite.com | קישורים העלאת תכנים

 

 © כל הזכויות שמורות לאלון לויטה

Tivonet